Kreditna zaduženost građana Srbije neznatno je povećana tokom proteklog meseca, ali kada se uračuna uticaj inflacije, može se reći da se radi o stagnaciji ili čak blagom padu dugova građana bankama. Zaduženost građana Srbije tokom februara povećana je za 1,9 posto na 562,25 milijardi dinara, a kod svih vrsta kredita zabeležen je minimalni rast.Najveći rast zabeležili su stambeni krediti, za oko 400 kredita, što je delom posledica uredbe o subvencionisanju stambenih kredita.
Kreditna zaduženost građana Srbije neznatno je povećana tokom proteklog meseca, ali kada se uračuna uticaj inflacije, može se reći da se radi o stagnaciji ili čak blagom padu dugova građana bankama, saopštio je danas Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
Zaduženost građana Srbije tokom februara povećana je za 1,9 posto na 562,25 milijardi dinara, a kod svih vrsta kredita zabeležen je minimalni rast. Najveći rast zabeležili su stambeni krediti, za oko 400 kredita, što je delom posledica uredbe o subvencionisanju stambenih kredita.
Prema podacima Udruženja banaka Srbije, gotovinski krediti povećani su za 0,5 posto na 144,32 milijarde dinara, a potrošački krediti i krediti za refinansiranje za po 0,1 posto na 37,99 milijardi dinara, odnosno na 34,08 milijardi dinara. Podaci Udruženja pokazuju da je konstantno mesečno povećanje kašnjenja građana u otplati kredita za po 0,1 procentni poen tokom proteklog perioda, tako da je ono sada na nivou od 3,9 posto.
Što se tiče kredita preduzeća, Dugalić je istakao da je tokom februara zabeleženo povećanje od 0,7 posto na 1.333,99 milijardi dinara, dok je zaduženost preduzetnika porasla za pet posto na 90,17 milijardi. Kod preduzeća je u februaru zabeležen pad kašnjenja u otplati kredita većeg od 15 dana, sa 15,4 na 14,8 posto, dok je kod preduzetnika kašnjenje smanjeno sa 11,6 na 11,5 posto.
Kreditna aktivnost banaka zavisi od opšte ekonomske situacije i teško očekivati da se ona povećava sa sadašnjom prosečnom platom u Srbiji i lošom likvidnoscću privrede, dodao je Dugalić.